Odkąd w 2010 roku zaprezentowano iPada, można śmiało powiedzieć, że stał się on podstawowym narzędziem pracy przedstawiciela medycznego, a prezentacja e-detailingowa na stałe wpisała się w scenariusz spotkań u lekarza. Sprzyja ona interakcji pomiędzy lekarzem a przedstawicielem oraz umożliwia zadawanie pytań. Nowoczesne rozwiązania pozwalają dodatkowo klasyczną prezentację rozbudować o elementy dynamiczne, jak gify, animacje czy video.
Badania wskazują, że 60% lekarzy preferuje otrzymywanie informacji produktowej w postaciach cyfrowych: e-detailing, webinary, e-maile, a jedynie 16% jest przywiązanych ciągle do tradycyjnej papierowej formy. Oznacza to, że większość lekarzy chce otrzymywać informacje za pośrednictwem m.in. iPada.1
O czym należy pamiętać przy tworzeniu slajdów do prezentacji e-detailingowej?
Nim zaczniemy, musimy zdefiniować kluczowe przekazy prezentacji, które następnie grafik wyeksponuje w prezentacji, czyli:
- jakie główne informacje chcę przekazać lekarzowi,
- jaką strategię komunikacji chcę zachować we flow prezentacji,
- co lekarz powinien zapamiętać,
- jaki efekt chcę osiągnąć.
Ekran iPada ma niewielką powierzchnię na którym musimy zmieścić dużo elementów, dlatego warto pamiętać o dobrych praktykach tworzenia slajdów prezentacji e-detailingowej:
- Elementy graficzne (rysunki, wykresy) powinny być możliwie jak najprostsze i zawierać tylko najważniejsze informacje.
- Zrezygnuj z dużej ilości tekstu;
- zaakcentuj tylko najważniejsze informacje, które mają zostać zapamiętane.
- Największe pomysły cechuje prostota.
- Wykorzystaj interakcję.
- Quiz, przesuwanie elementów na slajdzie przez lekarza sprawi, że dodatkowo zaangażujemy lekarza.
- Uatrakcyjnij prezentację animacjami bądź video. Elementy ruchome pozwalają skupić uwagę lekarza.
Należy pamiętać, że dobrze zaprojektowany e-detailing przekłada się na wzrost świadomości produktu u lekarza i ułatwia pracę przedstawicielom medycznym.

Jaka przyszłość rysuje się przed e-detailingiem?
E-detailing stanowi jeden z kluczowych elementów multichannel marketingu, który rok rocznie umacnia swoją pozycję, a firmy farmaceutyczne inwestują w niego duże środki. Musimy jednak pamiętać, że tak jak cała branża ewoluuje. Obecnie odchodzi się od prostych slajdów na rzecz video. Przeciętny czas na zatrzymanie uwagi odbiorcy przekazu wynosi 8 sekund, przeciętny człowiek jest w stanie przeczytać w tym czasie około 24 słowa. Dlatego coraz częściej skupiamy się na obrazie, ponieważ ludzki mózg jest w stanie przetwarzać obraz 60 tysięcy razy szybciej niż słowa. Minuta video to 1,8 miliona słów.
Obserwuje się także trend polegający na personalizacji prezentacji w zależności od preferencji lekarza, wyników sprzedaży czy też grupy pacjentów docelowych, dla których przeznaczony jest produkt.
E-marketing rozwija się tak szybko, że to co było trendem w roku wcześniejszym, obecnie jest standardem, a to, co prognozują eksperci dziś, za kilka miesięcy będzie po prostu banałem.
Jeżeli planujesz przygotować e-detailing, chętnie pomożemy.
Przypisy:
- Manhattann Research, Electronic Detailing at Glance
Paweł Niewiadomski